Nick Cassidy – Lépj be a patakba!
Ezt olvassuk Ezékiel könyvében: „Azután kelet felé ment mérőzsinórral a kezében, lemért ezer könyököt, és átvezetett a vízen: a víz bokáig ért. Ismét lemért ezret, és átvezetett a vízen: a víz térdig ért. Újra lemért ezret, és átvezetett: a víz derékig ért. Amikor újabb ezret mért, már nem tudtam átkelni a patakon, mert annyira mély volt a víz, hogy úszni kellett volna benne: a patakon nem lehetett átgázolni. Akkor ezt kérdezte tőlem: Láttad-e, emberfia? Majd visszavezetett engem a patak partján.”[1]
Isten kihívást intéz Ezékielhez: lépjen be a patakba. Először ezer könyököt sétál be, ahol bokáig ér a víz. Ez még egész kellemes, hiszen a sekélyes résznél általában mindig kicsit melegebb a víz. Tovább megy még ezer könyököt, itt már térdig, majd ismét tovább megy és akkor már derékig ér a víz. Ezután még tovább hívja őt az Úr, de ott már annyira mély a víz, hogy nem lehet megállni benne. Természetesen a patak itt az Isten tervébe való belelépést jelképezi.
A Z generációról azt mondják, hogy egy nagyon sekélyes, felszínes generáció. Újabb adatok szerint azonban ez nem teljesen igaz, a Z generáció csak későn érik. Amikor elérik a 20-as éveik közepét, mintha valamit átkapcsolnának bennük, elkezdenek valami mélyebbet, tartalmasabbat keresni, mert addigra elegük lesz a felszínes, sekélyes dolgokból és emberekből.
Sokszor szeretnénk csak úgy átsiklani a vízen, mint a kövek kacsázás közben. Szeretnénk a felszínen maradni és nem merülni el mélyebben Isten tervében, de hiszem, hogy vannak olyan fiatalok, akik szeretnének mélyebbre menni. Olyanok, akiknek már elegük van az értelmetlen életből.
Isten pedig hív minket, hogy lépjünk vele mélyebbre! Nem azt szeretné, hogy csak elméleteink legyenek róla, hanem azt, hogy személyes bizonyságaink is. Beszélhetünk Istenről, de ő azt szeretné, ha az ő szavait szólnánk. Tudhatunk Istenről, de ő azt szeretné, ha ismernénk őt személyesen. Mélyebbre szeretne menni! A kérdés az, hogy készen állunk-e arra, hogy vezessen minket? Készen állunk-e arra, hogy belelépjünk a vízbe, hogy mélyebbre menjünk? Készen állunk, vagy szeretnénk megmaradni a sekélyesnél, mint a kisgyermekek?
Friedhelm Holthuis – Isten nem logikus
Isten arra hívott el minket, hogy változást hozzunk a világba. Számít ránk és szeretne minket használni! Ha ezt elhisszük és tudjuk, akkor hirtelen minden lehetségessé válik.
Azonban van egy apró probléma, mégpedig bennünk. Sokunkban él egy kis szörny, aki mindig azt mondja, hogy Nem vagy elég!, Téged senki sem szeret!, Isten mindenkit tud használni, kivéve téged!.
Sokszor azt hisszük, hogy ahhoz, hogy Isten használni tudjon minket, tökéletesnek kell lennünk. Isten azonban nem a mi logikánk szerint működik. Sőt, a mi értelmezésünk szerint Isten egyáltalán nem logikus.
Ez nem azt jelenti, hogy akkor többé nincs is szükség az értelmünkre, csupán azt, hogy a mi emberi értelmünk nem elegendő ahhoz, hogy megértsük Isten terveit. Ezt több bibliai történetben is látjuk.
Gedeonnak le kellett győznie Midjánt, aki több ezer katonával érkezett a harcba, miközben neki ehhez képest csak egy csekély hadserege volt. Amikor több katonáért imádkozott, az Úr azt felelte, hogy így is túl sokan vannak és végül 300 főre csökkentette a sereget.[2] Nem logikus, de végül legyőzte Midjánt.
Mózesnek be kellett mennie a fáraóhoz és azt mondania, hogy: „Bocsásd el népemet…”[3] Mózes viszont tudta, hogy a fáraónak csak egy szavába került volna, hogy megöljék, ezért úgy gondolta, hogy ez egy lehetetlen küldetés, pláne, hogy az egyetlen dolog, amit segítségül kapott, egy bot volt. Nem logikus, de amikor Mózes bement és a földre dobta a botot, az kígyóvá változott.
Isten bárkát szeretne építeni és erre egy földművest kér meg. Le kell győzni az óriás Góliátot és Isten egy 17 éves fiút küld egy parittyával. A Messiás a földre jön és Isten egy 14 éves lányt választ ki, hogy ő legyen az édesanyja.
A saját logikánk szerint nem ezeket az embereket választottuk volna. Isten nem logikus, de nem is logikátlan. Isten teo-logikus, ami azt jelenti, hogy másképp gondolkozik, mint mi. Ezért mondja azt, hogy Te kellesz nekem!
Isten minket akar használni és nem várja el, hogy magunktól képesek legyünk mindenre, hanem az ő Szent Szelleme által természetfeletti módon tesz képessé minket. Nem az a fontos, hogy mi mennyire vagyunk jók és milyen képességeink vannak, hanem az, hogy a végén azt tudjuk mondani, hogy Az, hogy ez sikerült, egyedül Isten dicsőségének köszönhető.
Soli Deo Gloria – egyedül Istené a dicsőség. Ha ezt megértjük, akkor készen állunk arra, hogy változást hozzunk.
/Az üzenetek a 2024. szeptember 20-ai NextGenOnFire alkalmon hangoztak el/
[1] Ez 47,3-6
[2] Bír 7,1-8
[3] 2Móz 5,1